W ramach Naszych usług oferujemy sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków oraz przedsiębiorstw przez uprawnionych audytorów energetycznych.
Audyt Energetyczny jest ekspertyzą określającą zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne prac prowadzących do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło budynku. Celem audytu jest zalecenie konkretnych, optymalnych rozwiązań (technicznych, organizacyjnych, formalnych) wraz z określeniem ich opłacalności. Mają one skutkować zmniejszeniem zapotrzebowania na ciepło budynku i co za tym idzie, zredukowaniem kosztów jego ogrzewania.
Audyty obejmują wszystkie elementy, instalacje i urządzenia w budynkach związane z zużyciem energii, w tym m.in.:
- przegrody zewnętrzne (ściany, dachy, stropodachy),
- okna,
- instalacje grzewcze,
- instalacje wentylacyjne,
- instalacje klimatyzacyjne,
- instalacje ciepłej wody użytkowej,
- oświetlenie,
- zastosowanie wszelkich dostępnych źródeł odnawialnych (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, instalacje do spalania biomasy i inne dostępnie lokalnie odnawialne źródła energii).
Zgodnie z zapisami ustawy, audyt energetyczny przedsiębiorstwa wykonują wszystkie duże przedsiębiorstwa, które – zgodnie z komunikatem Prezesa URE – w przeciągu dwóch poprzedzających lat zatrudniają powyżej 250 pracowników lub spełniają warunki finansowe (roczne obroty powyżej 50 mln euro i przychody powyżej 43 mln euro). Te, które spełniały te warunki w momencie wejścia w życie ustawy, na sporządzenie audytu miały 12 miesięcy (do dnia 30 września 2017 roku). Dodatkowo, przedsiębiorstwa dostały termin 30 dni od dnia przeprowadzenia audytu na złożenie stosownego zawiadomienia Prezesa URE. Dlatego zgodnie z zapisami ustawy, ostateczny termin na zawiadomienie Prezesa URE mijał 30 października 2017 roku. Zgodnie z zapisami ustawy powstała także grupa przedsiębiorstw, która została zwolniona z obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa co 4 lata. Zaliczają się do nich firmy, które posiadają system zarządzania energią zgodny z normą ISO 50001 lub system zarządzania środowiskowego EMAS, jeżeli w ramach tych systemów przeprowadzono audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Zapisy ustawy w tej kwestii były i, po kolejnych nowelach ustawy nadal są, nieprecyzyjne, budząc wątpliwości interpretacyjne